Zespoły

Prezenterzy

Zespoły Pozostałe

Głosuj

vote

oddanych głowów na zespół w tym miesiącu.

zobacz ranking

Baciary


Jeżeli bliska waszym sercom jest muzyka nawiązująca do tradycji góralskich, z pewnością, powinniście sięgnąć po utwory z repertuaru kapeli Baciary. Ta niewątpliwie znana i lubiana przez grono słuchaczy grupa nie ma sobie równych. Każdy, kto był na ich koncercie wie, że nawet najbardziej zniechęconą do tańca osobę porwą ich góralskie przyśpiewki.

Kapela została założona na pięknym Podhalu, stosunkowo dawno, ponieważ w 2002 roku. Zespół Baciary był pomysłem na życie dwóch braci – Andrzeja i Janusza Body. Muzyków zawsze ciągnęło do grania. Pragnęli połączyć zamiłowanie do malowniczych terenów, w jakich mieszkają z niezwykłą tradycją oraz tym, co im w duszy gra. Po pewnym czasie okazało się, że typowe góralskie utwory nie są tym, czego do końca szukają w muzyce. Zdecydowali się na eksperyment, podczas którego do piosenek góralskich włączyli gitarę elektryczną, gitarę basową, perkusję oraz instrumenty klawiszowe. Okazało się, że ich pomysł na granie „nowoczesnej” muzyki góralskiej odniósł wielki sukces. Ludzie doskonale się przy niej bawili, jak mówi sam zespół: „zauważyliśmy, że bardzo wchodzi w ucho ta muzyka, jak ją poprzerobiomy, śpiewamy dwoma czy trzema głosami np., jeszcze jak przerobimy po swojemu, mamy taki swój styl granie to bardzo się ludziom podoba to nasze granie i nas to cieszy”.

Utwory zespołu w zdecydowanej mierze zaliczyć można do mieszanki stylu popowego, biesiadnego, rockowego, disco oraz tradycyjnej muzyki góralskiej. Tematy podejmowane przez artystów są różnorodne, często towarzyszy im spora dawka humoru, jednak nie brakuje również tekstów opowiadających o trudach życia i miłości.

Nazwa zespołu Baciary (łobuzy) powstała zupełnym przypadkiem. Nowoczesna forma góralskiego grania tak spodobała się słuchaczom, że w bardzo krótkim czasie kapela występowała już na koncertach, nie mając jeszcze nazwy. Pewnego dnia do Janusza zadzwonił znajomy, który chcąc dać ogłoszenie do gazet o koncercie, ponaglił muzyka, by ten szybko wymyślił nazwę dla grupy. Kilka dni później Janusz, wracając zmęczony nad ranem do domu (zbaciarzony), stwierdził, że to jest właśnie to! „Baciary, bo my po imprezie to są tacy ze można nos nazwać, że my są baciarami”.

W skład zespołu wchodzi sześciu przystojnych i niezwykle utalentowanych mężczyzn. Każdy z nich jest w kapeli tak samo ważny, ponieważ razem tworzą idealną muzykę. Andrzej Body jest frontmanem grupy, śpiewa oraz gra na syntezatorze. Swoim głosem zaskakuje również Janusz Body, artysta, oprócz śpiewu gra na gitarze basowej. Maciej Marduła doskonale sprawdza się jako perkusista. Jan Strama jest wirtuozem gitary, choć w wolnych chwilach równie doskonale radzi sobie z grą na skrzypcach. Bartek Marduła w zespole odpowiedzialny jest za grę na skrzypcach, bez których nie było by mowy o góralskim charakterze kapeli. Władysław Lassak najlepiej czuje się wydobywając piękne dźwięki na swoim akordeonie.

Przez lata występowania na scenie skład zespołu zmieniał się. Nie przeszkodziło to jednak w tym by ostatecznie zyskał ogromną popularność nie tylko w swoim regionie, ale także na Śląsku. Utwory kapeli często można usłyszeć na antenie Radia Piekary oraz w innych rozgłośniach radiowych. Fani zespołu z powodzeniem obejrzą teledyski swoich idoli w telewizji TVS oraz w Śląskiej Liście Szlagierów emitowanej przez telewizję NTL. Grupa koncertuje zarówno w kraju jak i poza jego granicami.

W swoim dorobku Baciary mają już kilka wydanych płyt, między innymi: „Baciary z baciarami”, „Baciarskie śpiewki”, „Baciar jo se baciar”, „Lazurowe Spojrzenie”, „Lubię Śpiewać, Lubię Tańczyć”, „1 & 2”. Najbardziej znanymi utworami kapeli są: „Żyje się raz”, „Agnieszka”, „O królowo”, „Lazurowe spojrzenie”. Na scenach muzycy występują również obok innych śląskich artystów oraz podejmują z nimi współpracę. Do tej pory grupa miała przyjemność występować z Kapelą Górole oraz Damianem Holeckim.

Zespół Baciary zyskał sławę dzięki odwadze połączenia nowoczesnego podejścia do grania z melodiami tradycyjnymi, które śpiewali jeszcze ich rodzice czy dziadkowie. Muzycy są żywym dowodem na to, że warto czasami zejść z wyznaczonej ścieżki, ponieważ sukces może czaić się tuż za rogiem.

Dodaj komentarz

Formularz

Cudowny koncert.Wspaniala zabawa.Takie imprezy powinny odbywać się częściej. Ludzie tego potrzebuja.
Byłem dziś na koncercie z okazjii Bitwy Wyrskiej
Sa wspaniali????

Zespoły

Prezenterzy

Zespoły Pozostałe

Radio