• 63
  Głosów dla
  Frele.
 • 1522
  Słuchacze (sloty)

  radia prywatne

 • 3479
  Słuchacze (sloty)

  radia komercyjne

Frele

Frele – tak nazywa się projekt, w skład którego wchodzą trzy niewiarygodnie utalentowane wokalistki. Zdecydowały się wcielić w życie pomysł, który opiera się na tworzeniu coverów znanych zagranicznych hitów po Śląsku.

Fundamentem zespołu są: Marcelina Bednarska, Magdalena Janoszka oraz Marta Skiba. Kobiety są absolwentkami Studium Wokalistyki Estradowej przy Akademii Muzycznej w Katowicach oraz studentkami Wokalistyki Jazzowej w Państwowej Wyższej Szkole w Nysie. Mimo że artystki pochodzą z zupełnie innych części Śląska, bo Marta z Gorzowa Śląskiego, Marcelina z Olesna a Magda z Tworoga koło Tarnowskich Gór, zawsze zaznaczają, że miastem, które je złączyło, nie tylko wspólną pasją, ale również wielką przyjaźnią, są Katowice. To właśnie tu się poznały i na tutejszych scenach dawały swoje debiutanckie koncerty. Pierwszym autorskim projektem wokalistek jest So What. W ich repertuarze znaleźć można utwory zarówno z kategorii standardów jazzowych, jak i największe, polskie i światowe hity. So What daje tym wszechstronnie utalentowanym kobietom możliwość realizacji swoich muzycznych pasji oraz ambicji.

O tym, że Frele są niezwykle zdolne świadczy nie tylko ukończenie szkół muzycznych. Marcelina Bednarska w 2017 roku z powodzeniem wystąpiła w programie Idol. Jako So What, w 2013 roku, stanęły na scenie równie znanego programu typu talent show – X Factor. Poza tym wokalistki miały okazję wystąpienia, między innymi, w projekcie Marzena Ugorna – Blues Symfonicznie, Abba Symfonicznie.

Frele pojawiły się w głowach dziewczyn stosunkowo niedawno. Natchnienie do stworzenia tego nieco prześmiewczego oraz okraszonego ogromnym poczuciem humoru projektu przyszło spontanicznie. Artystki wiedziały tylko jedno – do tej pory nikt nie zdecydował się by nagrać cover znanego światowego przeboju po Śląsku.

Aktualnie nie ma portalu internetowego ani programu, w którym nie dałoby się usłyszeć o Frelach. Dla młodych i niezwykle utalentowanych kobiet sukces, jaki odniosły był niemałym zaskoczeniem. Dziewczyny nie planowały, ani nie spodziewały się, że osiągnął tak wielką popularność. Jak mówi sama Magdalena Janoszka: „Sukces przyszedł sam, projekt był absolutnie nie planowany, powstał w trzy minuty. W lutym 2017 roku, pewnego sobotniego wieczoru, po ciężkiej próbie śpiewania, niekoniecznie piosenki Adele „Hello” tylko standardu jazzowego w chwilę powstał właśnie hit Achim, który został wrzucony w sieć i jakoś poszło”. Podczas spotkań Frel pianistką jest Marcelina, a teksty tworzone są przez wszystkie kobiety. Mimo prób pisania piosenek w pojedynkę, artystki deklarują, że to nie to samo, ponieważ podczas wspólnej pracy każda z nich dodaje swój niepowtarzalny pierwiastek do wspólnej kompozycji.

Niezwykle istotną sprawą dla trzech wokalistek jest fakt, że ich słuchacze odbierają szalenie pozytywnie nie tylko ich szczerość i spontaniczność, ale również dość specyficzne poczucie humoru. Niewiele osób wie, że początkowo piosenka, która przyniosła kobietom tak wielki sukces – Achim – była nagrana w bardzo krótkiej wersji. To fani stali się głównym powodem stworzenia kolejnej zwrotki. Dzięki ich prośbom dziewczyny zdecydowały się nagrać piosenkę w pełnej wersji, dodając do niej tym samym cover piosenki Lionela Richiego „Hello”.

Innymi przebojowymi coverami, które stworzyły uzdolnione wokalistki, obok których nie da się przejść obojętnie są: piosenka Miley Cyrus „Wrecking Ball”, która w wersji Frel nosi tytuł „Maras”, „Hajer”, którą oryginalnie śpiewa Alicia Keys („Girl On Fire”), „Klajd”, którą większość z was zna z oryginalnego wykonania Ellie Goulding, mowa oczywiście o „Love Me Like You Do”, czy „Tancbuda” cover przodującej na listach przebojów wokalistki LP „Lost On You”. Ogromną popularnością w sieci cieszy się również jeden z ostatnich hitów Frel o tytule „Dejta Cicho”. Wystarczy kilka pierwszych nut, aby usłyszeć, że piosenka jest coverem największego wakacyjnego hitu „Despacito” Luisa Fonsi. Kobiety skusiły się również na nagranie utworu „Geroj” z Mariuszem Kałamagą („Fly away” Lenny'ego Kravitza).

Nie ma żadnych wątpliwości, że w żyłach tych trzech niesamowicie utalentowanych wokalistek płynie muzyka. Piękne i czyste brzmienie, jakie wspólnie tworzą, jak również szczerość i doskonałe poczucie humoru, sprawiają, że te trzy urocze Frele są skazane na ogromny sukces.

Dodaj Komentarz
Imię Nazwisko/pseudonim
Treść Komentarza