Zespoły

Prezenterzy

Zespoły Pozostałe

Głosuj

vote

oddanych głowów na zespół w tym miesiącu.

zobacz ranking

Sonitus


Nigdzie nie jest napisane, że karierę muzyczną można zrobić jedynie w latach młodości. Najlepszym dowodem na to jest pięć pięknych i niespotykanie utalentowanych, dojrzałych dam, które podczas każdego koncertu udowadniają, że nie liczy się wiek, a zaklęta w sercu miłość i pasja do muzyki. Sonitus, ponieważ o tej formacji mowa, składa się z pięciu kobiet, dla których pasją od zawsze była, jest i będzie muzyka. Na scenie swoimi głosami zachwycają: Alicja Wójcik, Irena Grobelny, Maria Grochalska, Lidia Bąk i Lidia Zaremba.

Wszystkie artystki przed założeniem grupy Sonitus miały już za sobą doświadczenia wokalne. Część z nich ukończyło szkoły muzyczne, a nawet miało własne zespoły. Na ten moment Panie są już na emeryturze, dlatego mogą poświęcić więcej czasu na swoją pasję. Nie wiele osób wie, że wśród wokalistek są cztery nauczycielki i jedna farmaceutka. Kobiety, zanim założyły formację, wspólnie występowały w chórze w Miejsko-Gminnym Centrum Kultury, Sportu i Turystyki w Siewierzu. To właśnie tam zauważył i docenił ich talent Bernard Sołtysik – znany aranżer, kompozytor i założyciel zespołu Pro Contra. Kiedy ze strony mężczyzny padło pytanie o gotowość założenia zespołu, utalentowane muzycznie piosenkarki pomyślały: „Od lat towarzyszy nam muzyka i śpiew. Wychodzimy z założenia, że każdy ma prawo do realizowania swoich pasji i zainteresowań niezależnie od wieku. Każda z nas gdzieś, kiedyś śpiewała, więc kiedy powstał nieśmiały pomysł założenia zespołu wokalnego, przystałyśmy z ochotą. Pomysł wydał się inspirujący i obiecujący”. I tak siedemnastego kwietnia 2013 roku pięć wspaniałych artystek pod oficjalną banderą – Sonitus, rozpoczęło swoje pierwsze próby.

Już po niespełna pół roku grupa wokalna zadebiutowała podczas „Koncertu Pokoleń” z okazji Inauguracji Roku Akademickiego i Kulturalnego w Gminie Siewierz. Okres przygotowań pod kierownictwem Bernarda Sołtysika był niezwykle żmudny oraz wymagający, jednak było warto. Sukces artystyczny zespołu był spektakularny, a przyjęcie przez widownię wyjątkowo pozytywne. Wokalistkom dodało to przysłowiowych skrzydeł do wzmożonej pracy nad nowym repertuarem. Starania utalentowanych dam przyniosły kolejne muzyczne sukcesy, w szczególności opracowanie i zaaranżowanie kolęd i pastorałek, które uwieczniono w postaci nagrań fonograficznych w profesjonalnym studio. W roku 2014 zespołowi udało się wydać debiutancki album o tytule: „Zawsze jest właściwy czas”.

Grupa wokalna w niedługim czasie po swoim debiucie zyskała sporą popularność za sprawą wielkiej sympatii wśród słuchaczy. Fani zespołu mogli usłyszeć swoje ulubione piosenki nie tylko na antenach śląskich rozgłośni radiowych, ale też w odbiornikach telewizyjnych, miedzy innymi w stacji TVS i TVP3 Katowice. Piosenki Sonitus znajdowały się w czołówce Szlaglisty Śląskiego Radia i w telewizyjnej Szlagierowej Liście TVS. Wokalistki miały również niezwykłą okazję wystąpienia na autorskim spotkaniu ze swoimi fanami w Empiku w Katowicach, gdzie z radością podpisywały debiutancką płytę.

Zespół śpiewane utwory wykonuje w języku literackim. Na swoich krążkach Sonitus zawarł zarówno piosenki autorskie, jak i profesjonalnie zaaranżowane covery znanych przebojów. Wszystkie kompozycje są w klimacie lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych. Niektórzy porównują piękne piosenkarki do znanego wszystkim zespołu Alibabki czy Filipinki, choć ich brzmienia są zdecydowanie bardziej nowoczesne. Teksty piosenek mówią o życiu, radości, codzienności. Wśród największych przebojów grupy wymienić można: „Greckie wino”, „Co to za pan”, „To już miłość jest”, „Miłość w Portofino”, „Siewierskie dukaty”. Od 2017 roku zespół podjął współpracę ze Studiem Nagrań i Wydawnictwem TVS. Sonitus występuje również poza granicami Polski. Wokalistki występowały już na Węgrzech. Zespół nagrał też kilka teledysków.

Dzięki wspaniałej twórczości oraz talentowi, piosenkarki już na samym początku swojej wspólnej muzycznej drogi otrzymały nagrodę Starosty Będzińskiego w Dziedzinie Twórczości Artystycznej, Upowszechnienia i Ochrony Kultury. Nagroda ta, to szczególne wyróżnienie dla zasłużonych twórców, artystów i animatorów kultury z terenu miast i gmin powiatu. W 2016 roku Sonitus został uhonorowany nagrodą Magnum Meritum Pro Regionis Et Urbis Sevioris. Nagroda ta jest przyznawana w uznaniu zasług dla miasta, gminy i regionu w zakresie tworzenia, upowszechniania oraz ochrony dziedzictwa kulturowego, a także za szczególną troskę o tożsamość lokalną.

Tych pięć wspaniałych, eleganckich, utalentowanych i uroczych dam pokazuje, że w każdym wieku, dla chcącego nie ma rzeczy niemożliwych. Ich zapał do pracy oraz niewiarygodna pogoda ducha daje każdemu motywację do działania i życia pełną piersią.

Dodaj komentarz

Formularz

Zespoły

Prezenterzy

Zespoły Pozostałe

Radio